آموزش تصویری تابع if در اکسل

آموزش تصویری تابع if در اکسل

وبسایت آموزشی اکسل

عبارت if به معنای اگر و به منظور ایجاد شرط در نرم افزار اکسل مورد استفاده قرار میگیرد. در این پست آموزشی قصد داریم با ارائه مثال های متنوع کاربرد تابع if را بصورت قدم به قدم با هم بررسی کنیم لذا با این پست آموزشی تحت عنوان آموزش تصویری تابع if در اکسل ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

ساختار (Syntax) تابع if در اکسل

در ساختار فوق آرگومان logical_test شرطی است که مورد بررسی قرار میگیرد که در صورت برقرار(TRUE) بودن ، آرگومان value_if_true فراخوانی و در صورت عدم برقراری(FALSE)، آرگومان value_if_false فراخوانی خواهد شد.

به منظور درک بهتر به مثالی که در ادامه آورده شده است دقت نمایید:

آموزش تابع if در اکسل
آموزش تابع if در اکسل

در مثال فوق قصد دارم، سفارش هایی که تحویل مشتری شده اند(Delivered) را در قسمت وضعیت(Status)، اتمام داده شده و یا به عبارتی Closed اعلام کنیم لذا نیاز به یک شرط دارم که محتوای سلول B2 را مورد بررسی قرار دهد و در صورتیکه مقدار آن برابر با کلمه Delivered بود عبارت Closed را در قسمت وضعیت نمایش دهد.

با استفاده از تابع if طبق تصویر زیر فرمول نویسی خواهیم نمود:

آموزش تابع if در اکسل
آموزش تابع if در اکسل

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، ما توسط تابع if شرطی تعریف نمودیم که اگر مقدار سلول B2 برابر با کلمه Delivered بود عبارت Closed را در سلول D2 درج نماید و در غیراینصورت مقداری را نمایش ندهد.

خروجی فرمول پس از تعمیم بصورت زیر خواهد بود:

آموزش تابع if در اکسل
آموزش تابع if در اکسل

کاربرد توابع AND , OR در اکسل

حال اگر قصد داشته باشیم چندین شرط را توسط تابع if بررسی کنیم، تکلیف چیست؟ همانطور که از ساختار(Syntax) تابع if نیز مشخص است، این تابع تنها قادر به بررسی یک شرط است!

بطور خلاصه شما با استفاده از توابع AND و OR قادر به بررسی و تعریف چندین شرط در تابع if خواهید بود. به مثالی که در ادامه آورده شده است دقت کنید:

آموزش تابع if در اکسل
آموزش تابع if در اکسل

در تصویر فوق، ما با استفاده از تابع AND دو شرط را مورد بررسی قرار دادیم که عبارت اند از:

  1. مقدار سلول B2 برابر با کلمه Delivered باشد.
  2. سلول C2 خالی نباشد(<>””).

در صورتیکه هر دو شرط فوق برقرار باشند(TRUE)، تابع AND مقدار TRUE را جهت بررسی به تابع if می دهد که در ادامه تابع if، مقدار آرگومان دوم و یا به عبارتی کلمه Closed را برای سلول هایی که هردو شرط را بطور همزمان دارند بر می گرداند. البته پیرامون توابع AND و OR در آینده بصورت مفصل صحبت خواهیم نمود.

در پایان می توانیم کلمه Open را برای سفارش هایی که هیچ یک از شروط بالا را ندارند و یا به عبارتی FALSE هستند، درنظر بگیریم.
لذا طبق تصویر زیر توسط تابع if فرمول نویسی و سپس به سایر سلول های محدوده تعمیم خواهیم داد:

آموزش تابع if در اکسل
آموزش تابع if در اکسل

به منظور درک بهتر شما عزیزان در ادامه ویدیویی آماده نمودیم که توسط آن بصورت کاملا تصویری با کاربرد تابع if آشنا خواهید شد:

در ادامه ویدیو دوم آموزش تصویری تابع if در اکسل را مشاهده خواهید نمود:

امیدواریم پست آموزش تصویری تابع if در اکسل مورد رضایت شما عزیزان و سروران گرامی قرار گرفته باشد لذا در صورت وجود هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید آن را در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید. با تشکر

سایر مطالب مرتبط و کاربردی: