استفاده از تابع vlookup با برقراری دو شرط همزمان

استفاده از تابع vlookup با برقراری دو شرط همزمان

وبسایت آموزشی اکسل

استفاده از تابع vlookup با برقراری دو شرط همزمان

با نام و یاد خداوند بخشنده و مهربان، در این پست آموزشی قصد داریم پیرامون استفاده از تابع vlookup با برقراری دو شرط همزمان ترفندی جالب و کاربردی را خدمت شما عزیزان و دنبال کنندگان محترم سایت آموزشی اکسل لرن ارائه کنیم لذا خواهشمندیم تا پایان این پست آموزشی ما را همراهی کنید.

تابع vlookup در اکسل 2019

همانطور که در پست آموزشی تابع vlookup مورد بحث قرار گرفت، تابع vlookup یک تابع جستجوگر بصورت عمودی است که با جستجو در داده های یک ستون، داده ی نظیر آن را از سایر ستون های محدوده مشخص شده فراخوانی میکند.

ساختار (Syntax) این تابع بصورت زیر است:

همانطور که در ساختار فوق نیز مشاهده می کنید، آرگومان Lookup_value اشاره به یک آیتم جهت جستجو دارد. حال به منظور جستجوی چندین مقدار بصورت همزمان که یک خروجی مشترک به همراه خواهند داشت، می بایست از یک ترفند بسیار ساده استفاده کنیم.

به مثال زیر دقت کنید:

تابع vlookup در اکسل 2019
تابع vlookup در اکسل 2019

همانطور که در تصویر فوق نیز مشاهده می کنید، اگر بخواهیم نمره درس فیزیک علی را جستجو کنیم قطعا با تابع vlookup به تنهایی امکان پذیر نیست زیرا ما در اسامی خود چندین نام علی خواهیم داشت لذا همانند تصویر زیر نیاز به یک ستون کمکی داریم که محتوای آن شامل ترکیب نام و درس دانش آموز است:

تابع vlookup در اکسل 2019
تابع vlookup در اکسل 2019

حال همانند روال قبل اقدام به نوشتن تابع vlookup جهت جستجوی نمره دانش آموز خواهیم نمود با این تفاوت که دیگر ستون کمکی که ترکیبی از نام و درس است، مورد جستجو قرار می گیرد:

تابع vlookup در اکسل 2019
تابع vlookup در اکسل 2019

اگر هنوز برای شما درک فرمول فوق سخت است به توضیحاتی که در ادامه آورده شده است دقت کنید:

  • منظور از F3&G3 در مثال فوق یعنی ترکیب محتوای سلول های F3 و G3 که طبق تصویر فوق برابر با “علیفیزیک” خواهد بود، مورد جستجو قرار می گیرد.
  • منظور از محدوده A2:D8 یعنی این جستجو (F3&G3) در ستون اول محدوده A2:D8 که ستون کمکی است صورت گیرد. همانطور که در کاربرد تابع Vlookup توضیح داده شده است، این تابع تنها در ستون اول یک محدوده عملیات جستجو را انجام خواهد داد.
  • منظور از عدد 4 موجود در فرمول اشاره به شماره ستون دارد. یعنی اگر در ستون اول مورد جستجو را یافت، حال از ستون چهارم محدوده A2:D8 سلول نظیرش را استخراج کند.
  • منظور از FALSE در انتهای فرمول اشاره به این موضوع دارد که عینا عبارت هدف(F3&G3) مورد جستجو قرار گیرد نه چیز دیگری.

در پایان امیدواریم پست آموزشی استفاده از تابع vlookup با برقراری دو شرط همزمان مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد لذا در صورت وجود هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید آن را در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید. با تشکر

پیشنهاد ما به شما