تابع vlookup

وبسایت آموزشی اکسل

تابع vlookup

به نام خداوند بخشنده و مهربان با یک آموزش دیگر از توابع کاربردی در اکسل خدمت شما سروران گرامی هستیم. این پست آموزشی را اختصاص می دهیم به معرفی و کاربرد تابع vlookup همراه با مثال های متنوع و کاربردی که پیشنهاد می کنیم تا پایان این پست آموزشی مارا همراهی کنید.

تابع vlookup یک تابع جستجوگر بصورت عمودی است که با جستجو در داده های یک ستون، داده ی نظیر آن را از سایر ستون های محدوده مشخص شده فراخوانی میکند. ساختار (Syntax) این تابع بصورت زیر است:

در ساختار فوق آرگومان lookup_value مقدار جستجو در ستون اول محدوده ی table_array خواهد بود که سلول نظیر مورد جستجو در ستون col_index_num را استخراج میکند.

تابع vlookup
تصویر شماره یک – تابع vlookup

در محدوده داده های فوق، کد فروشنده (Merchant ID) ستون اول محدوده A5:G15 قرار گرفته است لذا میتوانیم با جستجوی هریک از کدهای فروشندگان، سلول نظیر آن را از سایر ستون های جدول استخراج کنیم. به مثال زیر دقت کنید:

تابع vlookup
تصویر شماره دو – تابع vlookup

در مثال فوق ما کد فروشنده 101 را در محدوده A5:G15 جستجو نمودیم و سلول نظیرش را در ستون B و یا به عبارتی فیلد نام و نام خانوادگی ،استخراج نمودیم که خروجی آن برابر است با آقای Adam SMITH .

شماره گذاری ستون های محدوده انتخاب شده از سمت چپ و بصورت زیر خواهد بود:

تابع vlookup
تصویر شماره سه – تابع vlookup

به مثال دیگری توجه کنید:

تابع vlookup
تصویر شماره چهار – تابع vlookup

در مثال فوق نام شهر(City) را با توجه به کد فروشنده 101 درج شده در سلول A3 ، در ستون سوم (شهر) محدوده A5:G15 جستجو نمودیم که خروجی آن شهر Alabama خواهد بود.

به دو نکته زیر هنگام استفاده از تابع vlookup دقت کنید:

  1. آرگومان [range_lookup] در تابع vlookup یک آرگومان اختیاری که شامل مقادیر True و False است.درصورتیکه مقدار آرگومان [range_lookup] برابر با False باشد، جستجو عینا براساس مقدار مورد جستجو صورت میگیرد که در صورت عدم یافت خطای #N/A را بر می گرداند. درحالیکه اگر مقدار این آرگومان برابر با True باشد، معیار جستجو کوچکترین و نزدیک ترین مقدار به مقدار مورد جستجو لحاظ خواهد شد.
  2. درصورتی که مقدار جستجو یونیک نباشد، به عنوان مثال کد مشتری 101 چندین بار در ستون کدمشتری تکرار شده باشد، تابع vlookup اولین مقدار 101 را برای فراخوانی درنظر میگیرد.

به منظور درک بهتر شما عزیزان در ادامه دو کلیپ آموزشی آماده نمودیم که با مثال متنوع، نحوه استفاده از تابع vlookup را به شما عزیزان خواهد آموخت:

در ادامه کلیپ دوم آموزش تابع vlookup را مشاهده خواهید نمود:

در پایان امیدواریم این پست آموزشی رضایت و استفاده شما سروران گرامی قرار گرفته باشد. خواهشمندیم دیدگاه خود را پیرامون این آموزش در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید. با تشکر

سایر مطالب مرتبط و کاربردی با اکسل