متمایز کردن بزرگترین و کوچکترین عدد داخل یک محدوده

متمایز کردن بزرگترین و کوچکترین عدد داخل یک محدوده

وبسایت آموزشی اکسل

با یک پست دیگر در زمینه آموزش ماکرونویسی در محیط اکسل خدمت شما عزیزان و علاقه مندان به یادگیری سایت آموزشی  excellearn هستیم و امیدواریم این پست همانند سایر پست های آموزشی این وبسایت مورد پسند شما قرار گیرد.

شما در پایان این آموزش موارد زیر را خواهید آموخت :

  • آشنایی با کاربرد متغیر Range در ماکرونویسی
  • آشنا با کاربرد حلقه For Each در ماکرونویسی
  • آشنایی با کاربرد دستور شرطی if  در ماکرونویسی
  • آشنایی با کاربرد توابع Min , Max در ماکرونویسی

متمایز کردن بزرگترین و کوچکترین عدد داخل یک محدوده

ههمانطور که از عنوان این پست مشخص است ، قصد داریم در این پست آموزشی دستوراتی بنویسیم که با استفاده از آن بتوانید بزرگترین و کوچکترین عدد داخل یک محدوده را با تغییر دادن رنگ متمایز کنید.

برای شروع وارد محیط ویژول بیسیک و یا استفاده از کلید میانبر ALT + F11، سپس یک ماژول و یک سابروتین با نام دلخواه ایجاد و دستورات زیر را داخل سابروتین درج نمایید :

Sub excellearn()

Dim Rng As Range

For Each Rng In Selection

    If Rng = WorksheetFunction.Min(Selection) Then

        Rng.Style = “Bad”

    ElseIf Rng = WorksheetFunction.Max(Selection) Then

        Rng.Style = “Good”

        End If

    Next Rng

End Sub

توضیحات دستورات فوق :

  • از آنجایی که قرار است سلول های یک محدوده در ابتدا بررسی شود و سپس عمل متمایز شدن صورت گیرد ، در نتیجه نیاز به یک متغیر از نوع Range جهت بررسی سلول ها داریم .
  • بهترین حلقه جهت بررسی محتوای سلول ها ، استفاده از حلقه پرکاربرد For Each است (جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش حلقه پرکاربرد For Each در ماکرونویسی اینجا کلیک نمایید . )
  • حال نیاز به دو شرط داریم که در صورت برقرار بودن شرط کوچکترین و یا بزرگترین عدد نسبت به محدوده اعداد انتخاب شده( Selection ) ،‌ استایل های Bad و Good را به سلول اختصاص دهند.

پیشنهاد : اگر به دنبال آموزش و تمرین های بیشتر در زمینه ماکرونویسی در محیط اکسل هستید میتوانید از آرشیو آموزشی برنامه نویسی در محیط اکسل استفاده نمایید و همچنین در صورت لزوم میتوانید از مجموعه رایگان آموزش ماکرونویسی در اکسل نیز دیدن فرمایید و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد پست آموزشی “ متمایز کردن بزرگترین و کوچکترین عدد داخل یک محدوده “  میتوانید آن را در انجمن سایت آموزشی excellearn مطرح کنید .