کاربرد کارکتر ستاره در فرمول نویسی اکسل

کاربرد کارکتر ستاره در فرمول نویسی اکسل

وبسایت آموزشی اکسل

کاربرد کارکتر ستاره در فرمول نویسی اکسل

سلام عرض میکنم خدمت یکایک دنبال کنندگان محترم سایت آموزشی اکسل لرن، از اینکه در قسمت نظرات برای ما نظرات خوب خود را ارسال می کنید سپاسگزاریم. امروز برای شما سروران گرامی کاربرد کارکتر ستاره در فرمول نویسی اکسل را آماده نمودیم که امیدواریم مورد رضایت و توجه شما عزیزان قرار گیرد.

بطور ساده و خلاصه یکسری کارکترها در اکسل وجود داشته که عهده دار یکسری عملیات خاص هستند، به عنوان مثال کارکترهای ستاره(*)، علامت سوال (؟) و یا حتی کارکتر ~ جزو این کارکترهای خاص محسوب می شوند که در ادامه پیرامون کاربرد کارکتر ستاره مفصل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کاربرد کارکتر ستاره در اکسل چیست؟

کارکتر ستاره (*) که معادل انگلیسی آن Asterisk است،در اکسل به معنای لغوی “هرچی” کاربرد دارد. به منظور درک بهتر به مثال های زیر دقت کنید:

کاربرد کارکتر ستاره در اکسل چیست؟

در مثال فوق ما با استفاده از تابع COUNTIF محصولاتی را شمارش نمودیم که شروع آن با عبارت Pro است و مابقی عنوان محصول اهمیتی ندارد و یا به عبارتی محصولاتی را شمارش نمودیم که نام محصول آن در شروع با Pro و مابقی آن “هرچی” بود، بود.

به مثال دیگری در این خصوص دقت کنید:

کاربرد کارکتر ستاره در اکسل چیست؟

در مثال فوق ما توسط تابع COUNTIF محصولاتی را شمارش نمودیم که نام آنها به کارکتر F ختم شده بود و یا به عبارتی ماقبل عبارت F در نام محصول هرچی بود، بود.

به مثال دیگری در این خصوص دقت نمایید:

کاربرد کارکتر ستاره در اکسل چیست؟

در مثال فوق ما اینبار کارکتر m را فی مابین کارکتر ستاره (*) قرار دادیم، در این قسمت به اصطلاح گفتیم که ماقبل و مابعد کارکتر m هرچی بود، بود و یا به عبارتی در این بخش محصولاتی را قصد شمارش داریم که کارکتر m جزئی از نام محصول آنها است.

در پایان نحوه استفاده از کارکتر ستاره (*)، از حالاتی که در قسمت فوق بررسی نمودیم خارج نیست لذا با تمرین این بخش می توانید تسلط نسبتا خوبی روی کاربرد این کارکتر داشته باشید. البته از کارکتر ستاره (*) در تابع SUMIF و یا حتی در  ابزار فیلتر(Filter) نیز قابل استفاده است.

به مثال زیر پیرامون نحوه استفاده در ابزار Filter دقت کنید:

کاربرد کارکتر ستاره در اکسل چیست؟

در جدول فوق ما تنها قصد فیلتر کردن رکوردهایی را داریم که نام آنها با عبارت A شروع شده باشند و مابقی حروف آن اهمیتی ندارد و یا به عبارتی مابعد آن هرچی بود، بود.

در پایان امیدواریم پست آموزشی کاربرد کارکتر ستاره در فرمول نویسی اکسل مورد استفاده و رضایت شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد. در صورت وجود هرگونه سوال، انتقاد و یا پیشنهاد می توانید آن را در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید. با تشکر

سایر مطالب مرتبط و کاربردی