آموزش ترکیب تابع index و match

آموزش ترکیب تابع index و match

وبسایت آموزشی اکسل

با نام و یاد خداوند بخشنده و مهربان، با یک پست آموزشی دیگر در خصوص نحوه ترکیب دو تابع index و match در اکسل خدمت شما عزیزان و سروران گرامی هستیم. قبل از هرچیزی اقدام به آموزش توابع match و index به تنهایی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آموزش تابع match در اکسل

تابع match جایگاه یک عبارت را داخل یک محدوده مشخص میکند.ساختار این تابع بصورت زیر است:

در ساختار فوق آرگومان value مقدار قابل جستجو در آرگومان array خواهد بود. به شبه جدول زیر دقت کنید:

اموزش تابع match در اکسل
اموزش تابع match در اکسل

قصد داریم جایگاه کد دانشجویی 103 را در محدوده C1:C5 مشخص کنیم لذا همانند تصویر زیر اقدام به تکمیل آرگومان های تابع match میکنیم:

تابع MATCH اکسل
تابع MATCH اکسل

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید، چهارمین جایگاه(سلول) در محدوده C1:C5 متعلق به کد دانشجویی 103 است.

آموزش تابع index در اکسل

تابع index مقدار یک سلول را با توجه به ردیف و ستون مشخص شده برمیگرداند. ساختار (Syntax) این تابع بصورت زیر است:

آرگومان Array محدوده داده ها، آرگومان row_num و آرگومان column_num به ترتیب ردیف و ستون محتوای سلول قابل استخراج در محدوده Array است. به مثال زیر دقت کنید:

تابع INDEX در اکسل
تابع INDEX در اکسل

در مثال فوق، تقاطع سطر دوم و ستون دوم محدوده A1:E5 ، عبارت “پورزن” خواهد بود. برای درک بهتر این استخراج به تصویر زیر که نتیجه تقاطع سطر و ستون است، دقت کنید:

تابع INDEX اکسل
تابع INDEX اکسل

همانطور که در تصویر فوق مشخص است در محدوده A1:E5 تقاطع سطر دوم و ستون دوم، سلول B2 است که خروجی تابع index مقدار نام خانوادگی پورزن است.

ترکیب دو تابع index و match در اکسل

توابع match و index به تنهایی کاربرد آنچنانی ندارند ولی درصورتیکه با یکدیگر ترکیب شوند میتوانند خروجی مطلوبی داشته باشند که به نحوی ضعف توابع vlookup  و hlookup را در جستجو پوشش دهند.

به مثال زیر دقت کنید:

ترکیب توابع MATCH , INDEX
ترکیب توابع MATCH , INDEX

قصد داریم نام و نام خانوادگی دانشجو را با استفاده از ترکیب توابع match و Index استخراج کنیم. چیزی که کاملا قابل مشخصه این است که تابع vlookup در این قسمت جوابگوی کار ما نخواهد بود لذا فیلد کد دانشجویی، ستون اول شبه جدول مارا تشکیل نمی دهد لذا به منظور استخراج نام دانشجو همانند تصویر زیر اقدام به فرمول نویسی و ترکیب توابع match و index میکنیم:

ترکیب توابع MATCH و INDEX در اکسل
ترکیب توابع MATCH و INDEX در اکسل

فرمولی که در تصویر فوق مشاهده میکنید بصورت زیر است:

در این فرمول ما ابتدا محدوده شبه جدول(A1:E5) را مشخص نمودیم. سپس آرگومان دوم تابع index که ردیف استخراج را شامل می شود برابر با تعیین جایگاه کد دانشجویی در محدوده C1:C5 توسط تابع match قرار دادیم و در پایان آرگومان سوم تابع index که مشخصه ی ستون است را برابر با عدد 1 قرار دادیم زیرا نام دانشجو در ستون اول محدوده قرار دارد.

حال قصد داریم نام خانوادگی را با ترکیب دو تابع match و index استخراج کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

ترکیب توابع INDEX و MATCH
ترکیب توابع INDEX و MATCH

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید، به منظور استخراج نام خانوادگی دانشجو تنها آرگومان سوم تابع index را از 1 به 2 تغییر دادیم لذا نام خانوادگی دانشجو ستون دوم جدول ما را تشکیل می دهد.

به منظور درک بهتر ترکیب توابع match و index پیشنهاد میکنیم کلیپ آموزشی زیر را که در یکی از دوره های آموزش مجازی اکسل مطرح گردیده است را مشاهده نمایید تا با کاربرد و ترکیب این توابع بیشتر آشنا شوید.

امیدواریم پست آموزشی ترکیب دو تابع index و match در اکسل مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد لذا در صورت تمایل میتوانید انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما در قسمت نظرات ارسال نمایید. موفق و پیروز باشید.

سایر مطالب پیشنهادی