آموزش محاسبه عیدی و حق سنوات پایان سال کارمندان

آموزش محاسبه عیدی و حق سنوات پایان سال کارمندان

آموزش محاسبه عیدی و حق سنوات پایان سال کارمندان

در این پست آموزشی قصد داریم نحوه محاسبه حق سنوات ، عیدی و سنوات مرخصی را به شما عزیزان و همراهان همیشگی سایت آموزشی اکسل لرن بصورت خیلی ساده و روان آموزش دهیم .
قبل از اینکه شروع به آموزش کنیم ، شما باید با مفهوم حق سنوات ، عیدی و سنوات مرخصی آشنا شوید تا دقیق بدونید قرار است چه کاری را انجام دهید.

منظور از حق سنوات چیست ؟
  • به صورت خیلی ساده اگر بخواهم خدمت شما عرض کنم ، سنوات یک نوع پاداش پایان کار است که در پایان سال به منظور پاداش به کارمند پرداخت میکنیم.
    • نکته : حق سنوات کارمندی که یک سال کامل کار کرده است برابر با یک پایه حقوق و در غیراینصورت نسبت به کارکرد محاسبه و پرداخت میکنیم.
منظور از عیدی چیست ؟
  • کلمه عیدی کلمه ای بسیار آشنا است که هرکدام از ما در ایام عید بارها و بارها شنیده و از خانواده و فامیل دریافت نموده ایم ، بطور خلاصه این عیدی همان عیدی است با این تفاوت که بجای خانواده و فامیل از کارفرما دریافت میکنیم.
    • نکته : عیدی کارمندی که یک سال کامل کارکرده است برابر با دو تا پایه حقوق و در غیر اینصورت نسبت به کارکرد محاسبه و پرداخت میکنیم.
سنوات مرخصی چیست ؟
  • سنوات مرخصی یعنی مرخصی هایی که کارمند و یا کارگر در طول سال میتونسته استفاده کند(استحقاقی) ولی استفاده نکرده است.
    • نکته : سنوات مرخصی کارمندان نسبت به مانده مرخصی محاسبه و پرداخت خواهد شد.

محاسبه حق سنوات

برای محاسبه کردن حق سنوات یک فرمول بسیار ساده داریم که با جایگزین کردن حقوق پایه و تعداد روزکارکرد براحتی میتوانیم حق سنوات کارمند را محاسبه و پرداخت کنیم :

تعداد روز کارکرد * 365 / حقوق پایه

فرمول حق سنوات را با هم بررسی میکنیم :

منظور از حقوق پایه چیست ؟

منظور از تعداد روز کارکرد چیست ؟

  • تعداد روزهایی که کارمند طبق قرارداد در اختیار شرکت قرار گرفته است .

محاسبه عیدی

محاسبه عیدی هم کاملا مشابه با حق سنوات است با این تفاوت که در عیدی ما یک ضربدر 2 خواهیم داشت .(جهت دسترسی به افزونه توابع حقوق و دستمزد تحت اکسل کلیک نمایید.)

2 * تعداد روزکارکرد * 365 / حقوق پایه

محاسبه سنوات مرخصی

دوستان طبق قانون کار هر کارمند در طول سال 30 روز مرخصی استحقاقی دارد که به عبارتی میتوان گفت ماهانه 2.5 روز خواهد شد وحال اگر کارمندی در پایان سال از این 30 روز مرخصی ، مرخصی باقی مانده داشته باشد می بایست به ازای هرروز مرخصی استفاده نشده یک روز کاری حق الزحمه پرداخت شود.(جهت دسترسی به افزونه توابع حقوق و دستمزد تحت اکسل کلیک نمایید.)

پیشنهاد : اگر به دنبال مطالب آموزشی مرتبط با نحوه محاسبه حقوق و دستمزد هستید میتوانید از آرشیو آموزشی “مالی و مالیاتی “ سایت آموزشی اکسل لرن کمک بگیرید و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد پست ” آموزش محاسبه عیدی و حق سنوات پایان سال کارمندان ” میتوانید در تالار گفتمان مطرح نمایید.