آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل

وبسایت آموزشی اکسل

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل

این پست وبسایت آموزشی اکسل لرن را اختصاص میدیم به ابزار مفید Goal Seek در نرم افزار قدرتمند اکسل ، اجازه بدید در ابتدا این ابزار را از نظر ریشه معنایی بررسی کنیم ، عبارت Goal به معنای هدف و کلمه Seek نیز به معنای جستجو کردن است که در نتیجه میتوان ابزاری برای رسیدن به هدف با تغییر دادن یک مقدار در یک فرآیند فرمول نویسی ترجمه نمود.

این ابزار در تب Data اکسل و در گروه ابزارهای Forecast و زیرمجموعه what – if – Analysis جای گرفته است که بطور خلاصه عملکرد این ابزار (Goal Seek ) داخل محیط اکسل (صفحه گسترده) به این صورت است که یک مقدار تحت عنوان سلول هدف(Set Cell) و یک مقدار هدف (to Value) و یک سلول تحت عنوان سلول تغییر کننده ( by Changing Cell ) از شما دریافت میکند و با توجه به مقدار هدف (to Value ) اقدام به تغییر سلول تغییر کننده (by changing Cell )  کرده تا نتیجه مطلوب برای سلول هدف (Set Cell) حاصل شود .

کمی درک کردن این فرآیند در ابتدا دشوار بوده و برای همین موضوع است که این ابزار در گروه ابزارهای Forecast دسته بندی گردیده است ولیکن تا زمانی که موقعیت استفاده از این ابزار برایتان پیش نیامده است لذت استفاده از این ابزار را نخواهید چشید . برای اینکه با کاربرد این ابزار مفید (Goal Seek) آشنا شوید تنها کافیه به مثال های زیر دقت کنید.

مثال اول – آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل  :

مثال اول رو با یک مثال خیلی ساده جلو میبریم تا نحوه عملکرد این ابزار را به خوبی درک و در ذهن خودتان تحلیل کنید ، من سه محصول الف ،‌ب ، ج دارم که هرکدام یک مقدار عددی دارند :

  • مقدار “محصول الف” برابر با 100 عدد
  • مقدار “محصول ب” برابر با 50 عدد
  • مقدار “محصول ج” برابر با 0 عدد

که در مجموع ما مقدار 150 عدد محصول حاصل از الف و ب داریم که‌ بنده قصد دارم با تغییر دادن مقدار “محصول ج” جمع نهایی مقدارها را به عدد 500 افزایش دهم ، حال سوال پیش می آید که از محصول ج چه مقدار باید داشته باشیم تا جمع کل محصول ها به مقدار 500 برسد ؟

جواب برابر است با مقدار 350 عدد از “محصول ج” تا جمع کل مقادیر به  500 عدد برسد !

جواب این سوال بسیار آسان بود و به راحتی ذهن شما توانست همانند ابزار Goal Seek عمل نموده و مقدار محصول ج را بدست آورد . حال اگر معادلات کمی پیچیده تر و یا تعداد محصولات همین مثال را افزایش دهیم ،‌آیا باز به همین راحتی میتوانید محاسبات را انجام دهید ؟ در جواب اینبار باید بگوییم خیر !

قبل از اینکه بریم سراغ مثال دوم این مثال را با ابزار Goal Seek حل میکنیم ،‌تنها کافیه ابتدا ابزار Goal Seek را از تب Data اجرا و سپس طبق تصویر زیر مقدار دهی کنید :

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek – تصویر اول

در پایان با کلیک کردن روی ok نتیجه آنالیز ابزار Goal Seek بصورت زیر خواهد شد :

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek – تصویر دوم

مثال دوم – آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل  :

نمرات مربوط به ترم یک حسابداری بنده داخل سایت آموزشگاه منتشر شده است منتهی یک درس به نام “حسابداری صنعتی 2 “ که نمره آن تعیین کننده قبولی و مردودی بنده بوده هنوز توسط استاد مربوطه منتشر نشده است ،‌ به نظر شما من باید حداقل چه نمره ای از این درس 3 واحدی کسب کنم تا این ترم را مشروط نشده و یا به عبارتی حداقل معدل 12 را کسب کنم ؟

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل - تصویر سوم
آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل – تصویر سوم

اجازه بدید حل این سوال را به ابزار قدرتمند Goal Seek بسپاریم ،‌برای اینکار از تب Data و گروه ابزارهای forecast ابزار Goal Seek را اجرا و طبق تصویر زیر مقدار دهی میکنیم :

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل - تصویر چهارم
آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل – تصویر چهارم

توضیحات :

  • فیلد هدف ( Set Cell ) را برابر با سلول معدل قرار میدهم .
  • فیلد مقدار (to Value) را برابر با عدد 12 قرار داده که به منظور معدل قبولی است .
  • فیلد سلول تغییر کننده ( by changing Cell ) را برابر با سلول نمره درس “حسابداری صنعتی 2” قرار میدهم.

روی Ok کلیک میکنم و منتظر میمانم که ابزار Goal Seek حداقل نمره “حسابداری صنعتی 2” را برای قبولی این ترم را محاسبه و آنالیز نماید و در پایان حداقل نمره قبولی را نمایش دهد  ..

آموزش و کاربرد ابزار Goal Seek در اکسل – تصویر پنجم

با توجه به محاسبات ابزار Goal Seek حداقل نمره ای درس صنعتی 2 که باعث قبولی من در این ترم میشود برابر است با 12.33 !

مثالهایی متنوعی میتوان از کاربرد این ابزار مفید (Goal Seek) ارایه نمود به عنوان مثال تاثیر تعداد فروش در سود ماهیانه شرکت و سایر .. که تمامی این مثال ها در مشخص کردن هدف و سلول تغییر کننده یکسان هستند .

نکته : شما زمانی قادر به استفاده از ابزار قدرتمند Goal Seek خواهید بود که سلول هدف (Set Cell) دارای فرمول و سلول تغییر کننده (by changing cell) جزء فرمول و تشکیل دهنده مقدار سلول هدف باشد .

پیشنهاد : اگر به دنبال آموزش های مرتبط با نرم افزار قدرتمند اکسل هستید میتوانید از مجموعه آموزش مقدماتی اکسل و یا از آرشیو مایکروسافت اکسل استفاده نمایید همچنین در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد میتوانید آن را در قسمت نظرات همین پست مطرح نمایید و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد این آموزش میتوانید آن را در انجمن و تالارگفتمان سایت آموزشی اکسل لرن مطرح نمایید .