حسابداری چیست

حسابداری چیست

وبسایت آموزشی اکسل

حسابداری چیست

برای اینکه با مفهوم حسابداری به خوبی آشنا شوید، ابتدا فرض کنید با قرض و قوله سرمایه اندکی فراهم کردید که با اجاره یک مغازه، در صنف فروش لوازم خانگی کسب و کار خود را شروع کردین.بعد از گذشت یکماه نیاز به جمع آوری و تجزیه و تحلیل یکسری اطلاعات برای ادامه و حیات کسب و کار خود دارید. این اطلاعات میتواند در قالب پاسخ دهی چندین سوال باشد به عنوان مثال:

  • درآمد و فروش ماه جاری شما چه میزان بوده است؟
  • هزینه های ماه جاری شما چه میزان بوده است؟
  • چه میزان فروش شما در ماه جاری به مشتریان بصورت نسیه بوده است؟
  • چه میزان خرید شما در ماه جاری از فروشندگان بصورت نسیه بوده است؟
  • سرمایه و دارایی شما درحال حاضر چه میزان است؟
  • وجه نقد موجود در صندوق و یا حساب بانکی شما درحال حاضر چه میزان است؟
  • و ..

پاسخ دهی به سوالات فوق نیازمند یک چارچوب مشخص است که اطلاعات را در طول دوره جمع آوری، ثبت و طبقه بندی کند و در پایان، در قالب یک گزارش که پاسخگوی سوالات مدیران کسب و کار است، ارائه شود. به این چارچوب و فرآیند مشخص، “حسابداری” و به شخصی که عهده دار این وظیفه است، “حسابدار” گفته میشود.

همچنین میتوان حسابداری را یک فن ترجمه نیز دانست، زیرا اتفاقات و رویدادهای یک واحد تجاری را در قالب یک چارچوب مشخص به زبانی ترجمه میکند که تمام استفاده کنندگان خارجی از جمله بانک ها، واحد های دولتی، سرمایه گذاران و .. میتوانند از اطلاعات و گزارش های آن استفاده نمایند.

حال فرض کنید حسابداری چارچوب مشخصی برای این ترجمه درنظر نگرفته بود. چه اتفاقی رخ میداد؟

بدون شک هرواحد تجاری برای جمع آوری، ثبت و طبقه بندی اطلاعات بصورت سلیقه ای عمل میکرد که در پایان خروجی آن، ارائه گزارش های متفاوت بود که حضور همیشگی یک نماینده از هر واحد تجاری را به منظور شرح اتفاقات و رویداد های ثبت شده الزامی میکرد.

اکسل در حسابداری

تا اینجای مطلب پاسخ سوال حسابداری چیست را یافتید،حال برای شما سوال خواهد شد که کاربرد اکسل در حسابداری چیست و یا چه لزومی به یادگیری این نرم افزار در حسابداری است؟ بطور خلاصه نرم افزار مایکروسافت اکسل را میتوان مهم ترین ابزار حسابداران عزیز درنظر گرفت، برای اثبات این جمله دلایلی را در ادامه ارائه خواهم کرد:

  • وجود توابع مختلف و کاربردی نرم افزار اکسل باعث تسریع در انجام محاسبات حسابداری خواهد شد.
  • وجود ماکرو و زبان وی بی ای در نرم افزار اکسل باعث جلوگیری از انجام کارهای تکراری در امورات حسابداری خواهد شد.
  • وجود ابزارهای کاربردی و اعتبارسنجی در نرم افزار اکسل باعث کاهش خطا در عملیات حسابداری خواهد شد.

موارد فوق به تنهایی لزوم وجود نرم افزار اکسل را اثبات میکند لذا یادگیری این نرم افزار برای حسابداران حائز اهمیت است.

اگر شما نیز به دنبال یادگیری نرم افزار اکسل در امورات حسابداری خود هستید، پیشنهاد ما در این خصوص،تهیه پکیج آموزشی اکسل کاربردی و استخدامی است زیرا تنها یک فصل از این پکیج آموزشی، بیش از 70 تابع پرکاربرد اکسل را مورد بحث قرار میدهد.

امیدواریم در پست آموزشی ” حسابداری چیست” توانسته باشیم اطلاعاتی هرچند کوتاه در خصوص حسابدار و فرآیند حسابداری در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم لذا در صورت وجود هرگونه انتقاد و پیشنهاد در این خصوص میتوانید در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید.

سایر مطالب مرتبط و کاربردی با حسابداری: