رنگی کردن سطر و ستون سلول فعال

رنگی کردن سطر و ستون سلول فعال

وبسایت آموزشی اکسل

رنگی کردن سطر و ستون سلول فعال

با سلام و عرض ادب خدمت یکایک دنبال کنندگان محترم سایت آموزشی اکسل لرن، در این پست آموزشی قصد داریم پیرامون رنگی کردن سطر و ستون سلول فعال صحبت و کدهای وی بی ای آن را در اختیار شما سروران گرامی قرار دهیم.

حقیقت این است که این بخش از آموزش به دو قسمت تبدیل می شود، قسمت اول کدهای وی بی ای هستند که توسط بنده نوشته و آموزش داده می شود و قسمت دوم کدهای وی بی ای هستند که توسط کاربر محترم فرهاد کوه نکن (اسم مستعار) نوشته و منتشر شده اند.

حال تفاوت این دو کد وی بی ای  در چیست؟

کدهایی که توسط بنده نوشته شده اند نسبت به کدهای دوست عزیزمون فرهاد کوه نکن، یکم سخت تر و تا حدودی غیراستاندارد محسوب می شود زیرا حلقه ها خود به تنهایی باعث کند شدن فایل اکسل می گردند. بنده در ادامه هردو دستورات را همراه با توضیحات لازمه برای شما قرار خواهم داد تا به یادگیری بهتر شما عزیزان کمک کند.

رنگی کردن سطر و ستون سلول فعال توسط کدهای وی بی ای (نمونه کد اول)

با قرار دادن دستورات زیر در قسمت SelectionChange صفحه مدنظر، سطر و ستون سلول فعال هنگام کلیک کردن تغییر رنگ پیدا خواهد کرد:

اگر آشنایی کامل با نحوه اجرای این مجموعه دستورات وی بی ای ندارید، بهتر است کلیپ آموزشی زیر را مشاهده کنید:

رنگی کردن سطر و ستون سلول فعال توسط کدهای وی بی ای (نمونه کد دوم)

همانطور که در قسمت فوق نیز اشاره شد، این دستورات نسبت به دستورات وی بی ای بنده مناسب تر خواهد بود درحالیکه اجرای آن عینا مشابه با دستورات قسمت اول است.

در پایان امیدوارم این پست آموزشی مورد رضایت شما سروران گرامی قرار گرفته باشد، لذا در صورت وجود هرگونه ابهام در کدهای وی بی ای فوق می توانید آن را در قسمت نظرات برای بنده ارسال نمایید تا در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی آن اقدام نمایم.

البته پیشنهاد می کنم برای درک بهتر کاربرد Events در ماکرونویسی مجموعه زیر را تهیه و تمرین نمایید:

سایر مطالب مرتبط با وی بی ای در اکسل