راز استفاده از لیست های چند سطحی در ورد

وبسایت آموزشی اکسل

سلام دوستان در این مقاله آموزشی می خواهیم با ایجاد انواع لیست ها در نرم افزار ورد و چالش های اون آشنا بشیم به همین خاطر عنوان این مقاله آموزشی را راز استفاده از لیست های چند سطحی در ورد انتخاب نمودیم. به طور کلی در برنامه word، سه نوع لیست می تونیم ایجاد بکنیم. ابزارهای ایجاد لیست در سربرگ Home  و در گروه Paragraph  قرار دارند که در ادامه با تک تک این ابزارها آشنا خواهیم شد. انواع لیستها در برنامه ورد عبارتند از:

  1. لیست بالت دار
  2. لیست شماره دار
  3. لیست چند سطحی
انواع لیست در ورد
راز استفاده از لیست های چند سطحی در ورد

لیست بالت دار

برای ایجاد لیست بالت دار کافیست که لیست مورد نظر رو انتخاب کنیم و روی ابزار Bullets کلیک کنیم تا نماد آن برای ما در متن قرار بگیره و از لیست کشویی می‌توان نماد دیگری را جایگزین بالت پیش فرض برنامه word کرد.

تصویری از انواع لیست های بالت دار
لیست بالت دار

لیست زیر نمونه یک لیست بالت دار است:

  • عنوان اول
  • عنوان دوم
  • عنوان سوم

با استفاده از گزینه Define New Bullet…   و سپس از بخش symbol هم می توان نماد دیگری را نیز انتخاب کرد.

آموزش تغییر نوع بالت
نحوه تغییر در نوع بالت

لیست شماره دار

کاراکترهای موجود در لیست شماره دار شامل: اعداد، حروف انگلیسی کوچک و بزرگ،حروف یونانی کوچک و بزرگ و… می باشد که در منوی باز شوی ابزارNumbering  قابل مشاهده و انتخاب هست.

لیست های شماره دار در ورد
لیست شماره دار

حالا اگر فرمت دلخواه شما داخل این منو نبود می توان با کلیک روی گزینه Define New Number Format فرمت مورد نظر را ایجاد کرد.

ایجاد لیست شماره دار
لیست شماره دار

لیست چند سطحی

در این بخش می خواهیم با ذکر یک مثال یک لیست چند سطحی که شامل عنوان، زیر عنوان و متن هست ایجاد کنیم بنابراین پیشنهاد میکنیم مقاله را تا انتها دنبال کنید. متن زیر به عنوان مثال در نظر بگیرید:

متن آزمایشی برای آموزش لیست چند سطحی
لیست چند سطحی

برای ایجاد لیست چند سطحی مکان نما را در ابتدای سطری قرار میدیم که میخوایم بهش شماره سطح بدیم و از لیست کشویی ابزارMultilevel list  فرمت مورد نظر را انتخاب میکنیم و همه عناوین رو در سطح اول شماره گذاری میکنیم، در اینجا به عنوان مثال استایل مشخص شده در تصویر زیر رو انتخاب میکنم:

نحوه انتخاب لیست شماره دار در ورد
انتخاب لیست شماره دار

حالا همه عناوین ما به صورت زیر در یک سطح قرار گرفتند:

متن آزمایشی برای لیست چند سطحی
لیست چند سطحی

حالا برای داشتن یک لیست چند سطحی باید تو رفتگی متناسب با عنوان را ایجاد کنیم برای ایجاد تو رفتگی مکان نما را در ابتدای سطر قرار میدهیم و کلید Tab روی کیبورد را فشار میدهیم و یا از ابزارIndent  استفاده میکنیم این ابزار در سربرگ Home و گروه Paragraph قرار دارد:

تصویری از ابزار Indent در ورد
ابزار indent در ورد

لیست بعد از ایجاد تو رفتگی به لیست زیر تبدیل می شود:

تصویری از متن آزمایشی
متن آزمایشی

این لیست یک لیست چند سطحی ( Multilevel list) هست اما باتوجه به فارسی بودن متن مسئله ای وجود داره که در واقع چالش این بخش هست و اون مسئله هم این هست که:

برای عناوین فرعی ابتدا باید شماره عنوان اصلی بیاد بعد شماره عنوان فرعی که در اینجا این شماره ها برعکس هستند.

بنابراین برای حل این چالش مکان نما را در یکی از سطوح قرار میدهیم یک استایل صحیح برای لیست چند سطحی ایجاد می‌کنیم و به عبارتی دیگر لیست را شخصی سازی می کنیم. برای اینکار از منوی باز شوی ابزار Multilevel list  گزینه  Define new multilevel list  رو انتخاب می‌کنیم.

چالش زبان فارسی در لیست های چندسطحی
لیست چندسطحی و مشکل زبان فارسی

پنجره زیر باز میشه:

مشکل زبان فارسی در لیست های چندسطحی ورد
لیست چندسطحی و مشکل زبان فارسی

بعد از انتخاب سطح برای ایجاد یک استایل متناسب با زبان فارسی مراحل زیر را از قسمت Number format پیش می بریم. متن موجود در باکس Enter formatting for number را پاک می کنیم:

مشکل زبان فارسی در Multilevel list
رفع مشکل زبان فارسی در لیست های چند سطحی ورد

از منوی Number style for this level فرمت شماره گذاری را مشخص می کنیم که به عنوان مثال فرمت عددی را انتخاب کردیم:

مشکل زبان فارسی در Multilevel list
رفع مشکل زبان فارسی در لیست های چند سطحی ورد

حالا برای رفع مشکل برعکس بودن اعداد، مکان نما را داخل باکس Enter formatting for number قرار می‌دهیم و دکمه End را روی کیبورد فشار میدهیم. سپس کاراکتر دلخواه را به عنوان جداکننده تایپ میکنیم (کاراکترها مثل _، و . ).

در ادامه از منوی باز شوی Include level number from سطح قبلی رو انتخاب می‌کنیم ( به عنوان مثال اگر تنظیمات را برای سطح سوم انجام می‌دهید؛ از این لیست ابتدا Level2 انتخاب میشود و مجددا مکان‌نما داخل باکس Enter formatting for number قرار گیرد و دکمه End روی کیبورد زده شود، جداکننده تایپ شود و سپس از همین لیست Level1 را انتخاب کنید.  برخی از ورژنهای ورد به دلیل باگ موجود در آن با انجام این کار باز هم اعداد برعکس میشن که در اون حالت به جای استفاده از دکمه End باید از دکمه Home  استفاده کرد و تنها برای تایپ جدا کننده دکمه End مورد استفاده قرار میگیره.)

مشکل فارسی در لیست چندسطحی ورد
رفع مشکل زبان فارسی در لیست های چند سطحی ورد

از گزینه font هم می توان فوت دلخواه را برای کاراکترهای انتخابی تعیین کرد.

آموزش رفع مشکل زبان فارسی در Multilevel list
رفع مشکل زبان فارسی در Multilevel list ورد

تا اینجا با نحوه تنظیمات فرمت شماره گذاری لیست چند سطحی در قسمت Number format آشنا شدین .بخش Position هم شامل تنظیماتی برای تعیین محل قرارگیری سطح مورد نظر میباشد مثلا برای متون فارسی Number alignment را روی گزینه Right (راست چین کردن) قرار می دهیم.
در نهایت بعد از اوکی کردن این تنظیمات لیست به صورت زیر نمایش داده میشود:

آموزش رفع مشکل فارسی در Multilevel list ورد
رفع مشکل زبان فارسی در Multilevel list ورد

حالا برای زیبا سازی لیستمون میتونیم تعیین کنیم که فاصله بین شماره ها و متن عنوان در همه سطوح یکسان باشه . برای این کار از یکی از دو روش زیر استفاده می کنیم:

  • از منوی باز شوی Multilevel List گزینه Define New Multilevel list رو انتخاب می کنیم.
  • و یا مکان‌نما را روی عنوان قرار می دهیم، کلیک راست می کنیم و گزینه Adjust List Indent را انتخاب می‌کنیم.
ایجاد لیست چندسطحی به زبان فارسی
لیست چندسطحی به زبان فارسی

از منوی بازشوی Follow number with گزینه Space را انتخاب می کنیم با انتخاب این گزینه فاصله بین شماره و متن به اندازه یک اسپیس تنظیم خواهد شد این تنظیم را برای همه سطوح انجام میدهیم تا ظاهری مرتب داشته باشیم.

آموزش ایجاد لیست چندسطحی به زبان فارسی در ورد
ایجاد لیست چندسطحی به زبان فارسی در Word

و در نهایت لیست چند سطحی ( Multilevel list ) ما این گونه خواهد شد:

ایجاد لیست چندسطحی به زبان فارسی در ورد
لیست چندسطحی به زبان فارسی در نرم افزار ورد

در مقاله راز استفاده از لیست های چند سطحی در ورد سعی شد تمام نکات کاربردی در رابطه با انواع لیستها مخصوصاً Multilevel list توضیح داده شود امیدوارم که از این آموزش لذت برده باشین و در صورتی که در این رابطه سوالی داشتین از بخش نظرات آن را مطرح کنین تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

پیشنهاد ما به شما