آموزش کدنویسی Add-in در نرم افزار مایکروسافت اکسل

آموزش کدنویسی Add-in در نرم افزار مایکروسافت اکسل

وبسایت آموزشی اکسل

آموزش کدنویسی Add-in در نرم افزار مایکروسافت اکسل

به نام خداوند بخشنده و مهربان با یک پست آموزشی دیگر در زمینه آموزش کدنویسی Add-in در نرم افزار مایکروسافت اکسل خدمت شما عزیزان و سروران گرامی سایت آموزشی اکسل لرن هستیم .

همانطور که میدانید Add-in امکاناتی هستند که با چند کلیک ساده به اکسل شما اضافه خواهند شد ، به عنوان مثال افزونه و یا  Add-in حقوق و دستمزد که با نصب این Add-in توابع مورد نیاز محاسبه حقوق و دستمزد به لیست توابع اکسل شما اضافه خواهد شد تا براحتی بتوانید محاسبات حقوق و دستمزد را با حداقل دانش حسابداری انجام دهید .

نحوه فعالسازی Add-in در اکسل به چه صورت خواهد بود ؟

فعالسازی Add-in در اکسل کاری بسیار ساده است و همانطور که در بالا به آن اشاره نمودیم با چند کلیک ساده شما موفق به فعالسازی آن خواهید شد ، تنها کافیه طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید :

  • ابتدا به محیط Excel Options وارد شوید .
  • سپس از سمت چپ پنجره باز شده ( Excel Options ) تب Add-in را انتخاب نمایید .
  • در پایین صفحه مقدار Manage را روی Excel Add-ins و در پایان روی Go کلیک نمایید .
  • حال کافیه در پنجره باز شده ( Add-ins ) با استفاده از گزینه . محل و فایل Add-in را انتخاب و سپس روی Ok کلیک کنید .
  • کار تمام است ، Add-in به اکسل شما با موفقیت اضافه شد .

نحوه غیرفعالسازی Add-in در اکسل به چه صورت خواهد بود ؟

روش اول : برای غیرفعالسازی Add-in های اضافه شده به اکسل تنها کافیه مراحل فوق را تکرار و در پایان (پنجره Add-ins) تیک مربوط به Add-in مدنظر را بردارید و سپس روی Ok کلیک نمایید .

روش دوم : اگر از روش اول موفق به حذف Add-in در اکسل نشدید میتوانید در محل نصب نرم افزار مایکروسافت آفیس دنبال فولدری به نام “ADDINS” بگردید و Add-in مدنظر را از فولدر حذف نمایید ، همچنین میتوانید همانند تصویر زیر محل دقیق Add-in را شناسایی و حذف نمایید .

شروع کدنویسی Add-in در نرم افزار مایکروسافت اکسل

برای کدنویسی Add-in شما می بایست اطلاعات پایه ای از زبان برنامه نویسی وی بی ای ( VBA ) داشته باشید که با استفاده از دستورات این زبان برنامه نویسی در قالب Function بتوانید توابع مورد نیاز خود را کدنویسی و در پایان بصورت Add-in با فرمت xla یا xlam خروجی تهیه کنید .

  • تفاوت فرمت xla و xlam در چیست ؟
    • فرمت xla : مناسب برای Office97
    • فرمت xlam : مناسب برای Office2003 به بعد
فرمت Add-in اکسل

تفاوت Sub با Function در چیست ؟

همانطور که میدانید ماژول ها (Module) محیطی برای کدنویسی Sub و Function در اختیار ما قرار میدهد که اگر بخواهیم بطور کاملا خلاصه در مورد تفاوت Sub و Function خدمت شما عزیزان عرض کنیم ، سابروتین در پایان فرآیند کدنویسی شده خروجی مشخصی نخواهد داشت درحالی که Function در پایان فرآیند محاسباتی خروجی که نتیجه انجام محاسبات است ،  به همراه خواهد داشت.

آموزش Function در محیط وی بی ای اکسل

برای اینکه شما عزیزان و سروران گرامی با کاربرد دستور Function در وی بی ای به خوبی آشنا شوید ، طبق معمول رو آوردیم به چندین مثال تصویری به زبان ساده و روان تا بتوانید بعد از مشاهده آنها با ساختار کلی این دستور پرکاربرد در زبان برنامه نویسی آشنا شوید .

در شروع برای شما عزیزان یک مثال ساده آماده کردیم که در آن یک تابع خیلی ساده با استفاده از دستور Function تهیه و در ادامه در محیط اکسل از آن استفاده میکنیم :

حال که با ساختار کلی دستور Function آشنا شدید ، اجازه بدید کمی بیشتر از قابلیت های این دستور را به نمایش بگذاریم ، کلیپ آموزشی که شما در ادامه مشاهده خواهید کرد قسمتی از مجموعه آموزشی کدنویسی Add-in به زبان VBA در اکسل است که توسط سید مسعود حسینی تهیه و منتشر شده است .

پیشنهاد ویژه : اگر شما نیز علاقه مند به یادگیری زبان برنامه نویسی وی بی ای در محیط اکسل هستید میتوانید از مجموعه آموزشی الفبای وی بی ای در اکسل استفاده نمایید ، همچنین میتوانید از مجموعه آموزشی ماکرونویسی در محیط اکسل بصورت کاملا رایگان دیدن فرمایید .

درصورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد میتوانید آن را در قسمت نظرات همین پست مطرح و همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال پیرامون پست اموزشی “آموزش کدنویسی Add-in در نرم افزار مایکروسافت اکسل “ میتوانید در تالار گفتمان سایت مطرح نمایید تا در اسرع وقت توسط تیم پشتیبانی پاسخ داده شود .